2017 Under 18 Boys Indoor Club Championships

Melbourne, Victoria

2 - 3 Dec 2017

Local Time 2018-06-22 11:16

WHC
TEM
4 - 3 (3 - 1)
Pool A
CHC
MHC
7 - 1 (3 - 1)
Pool D, Pool A
AHC
WHC
0 - 2 (0 - 1)
Pool A
SUHC
DHCI
4 - 2 (2 - 0)
Pool B, Pool D
KBH
PHSTK
5 - 4 (3 - 2)
Pool B
TEM
CHC
8 - 0 (4 - 0)
Pool D, Pool A
MHC
AHC
0 - 12 (0 - 7)
Pool A
DHCI
PHSTK
1 - 3 (0 - 1)
Pool B
HWN
SUHC
3 - 11 (3 - 11)
Pool B, Pool D
MHC
TEM
0 - 12 (0 - 5)
Pool D, Pool A
HWN
KBH
0 - 13 (0 - 3)
Pool B
CHC
WHC
2 - 5 (0 - 4)
Pool A
PHSTK
SUHC
2 - 1 (1 - 1)
Pool B
TEM
AHC
0 - 1 (0 - 1)
Pool A
KBH
DHCI
10 - 1 (7 - 1)
Pool B
WHC
MHC
11 - 1 (4 - 0)
Pool A
DHCI
HWN
6 - 2 (2 - 1)
Pool B, Pool D
AHC
CHC
2 - 1 (2 - 1)
Pool A
PHSTK
HWN
9 - 0 (4 - 0)
Pool B
SUHC
KBH
4 - 3 (1 - 2)
Pool B
MHC
SUHC
1 - 11 (1 - 3)
Pool D
CHC
HWN
5 - 1 (3 - 0)
Pool D
TEM
DHCI
5 - 2 (1 - 1)
Pool D
WHC
PHSTK
2 - 3 (0 - 1)
Semi- Final
KBH
AHC
3 - 2 (1 - 1)
Semi-Final
MHC
DHCI
0 - 9 (0 - 3)
Pool D
CHC
SUHC
2 - 14 (1 - 5)
Pool D
WHC
AHC
2 - 4 (1 - 1)
3rd Place Play-off
TEM
HWN
8 - 3 (4 - 2)
Pool D
PHSTK
KBH
2 - 4 (1 - 2)
Gold Medal Match
Matches
22 Jun
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
3 Dec
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
13:30 PHSTK - KBH Gold Medal Match 2 - 4 (1 - 2) Official Court 1
13:30 TEM - HWN Pool D 8 - 3 (4 - 2) Official Court 2
12:30 WHC - AHC 3rd Place Play-off 2 - 4 (1 - 1) Official Court 2
11:45 CHC - SUHC Pool D 2 - 14 (1 - 5) Official Court 1
11:45 MHC - DHCI Pool D 0 - 9 (0 - 3) Official Court 2
11:00 KBH - AHC Semi-Final 3 - 2 (1 - 1) Official Court 2
10:15 WHC - PHSTK Semi- Final 2 - 3 (0 - 1) Official Court 1
10:15 TEM - DHCI Pool D 5 - 2 (1 - 1) Official Court 2
09:30 CHC - HWN Pool D 5 - 1 (3 - 0) Official Court 2
08:45 MHC - SUHC Pool D 1 - 11 (1 - 3) Official Court 2
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
ROGALSKY Ben SUHC 3 12 1 16
WHITE Benjamin KBH 13 1 0 14
MARAIS Brad SUHC 4 4 2 10
OKHUIZEN Pim SUHC 7 3 0 10
BARNETT Matthew PHSTK 8 0 1 9
DUDLEY Kobe TEM 7 1 1 9
PRINSLOO Marnus DHCI 3 6 0 9
CASSIDY Patrick TEM 0 7 0 7
GILL-HANLON Mitchel KBH 6 1 0 7
ALLEN Ben CHC 5 1 0 6
View All
Name Code FG PC PS Goals
Southern United Hockey Club SUHC 22 20 3 45
KBH Brumbies KBH 29 9 0 38
Toorak East Malvern Hockey Club TEM 20 15 1 36
Waverley Hockey Club WHC 17 7 2 26
Powerhouse / St Kilda Hockey Club PHSTK 16 5 2 23
Altona Hockey Club AHC 13 8 0 21
Doncaster Hockey Club Inc DHCI 12 9 0 21
Camberwell Hockey Club CHC 12 4 1 17
Hawthorn Hockey Club HWN 6 2 1 9
Mentone Hockey Club MHC 2 1 0 3
Awards
Award Player Team
Leading Goalscorer ROGALSKY Ben Southern United Hockey Club

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
1 2 Dec 2017 08:45 WHC v TEM (Pool A) 4 - 3 (3 - 1) Official Court 1 Report Lineup WHC Lineup TEM Statistics
2 2 Dec 2017 09:30 CHC v MHC (Pool A, Pool D) 7 - 1 (3 - 1) Official Court 1 Report Lineup CHC Lineup MHC Statistics
3 2 Dec 2017 10:15 AHC v WHC (Pool A) 0 - 2 (0 - 1) Official Court 1 Report Lineup AHC Lineup WHC Statistics
4 2 Dec 2017 11:00 SUHC v DHCI (Pool B, Pool D) 4 - 2 (2 - 0) Official Court 1 Report Lineup SUHC Lineup DHCI Statistics
5 2 Dec 2017 11:00 KBH v PHSTK (Pool B) 5 - 4 (3 - 2) Official Court 2 Report Lineup KBH Lineup PHSTK Statistics
6 2 Dec 2017 11:45 TEM v CHC (Pool A, Pool D) 8 - 0 (4 - 0) Official Court 1 Report Lineup TEM Lineup CHC Statistics
7 2 Dec 2017 12:30 MHC v AHC (Pool A) 0 - 12 (0 - 7) Official Court 1 Report Lineup MHC Lineup AHC Statistics
8 2 Dec 2017 12:30 DHCI v PHSTK (Pool B) 1 - 3 (0 - 1) Official Court 2 Report Lineup DHCI Lineup PHSTK Statistics
9 2 Dec 2017 13:15 HWN v SUHC (Pool B, Pool D) 3 - 11 (3 - 11) Official Court 1 Report Lineup HWN Lineup SUHC Statistics
10 2 Dec 2017 14:00 MHC v TEM (Pool A, Pool D) 0 - 12 (0 - 5) Official Court 1 Report Lineup MHC Lineup TEM Statistics
11 2 Dec 2017 14:45 CHC v WHC (Pool A) 2 - 5 (0 - 4) Official Court 1 Report Lineup CHC Lineup WHC Statistics
12 2 Dec 2017 14:45 HWN v KBH (Pool B) 0 - 13 (0 - 3) Official Court 2 Report Lineup HWN Lineup KBH Statistics
13 2 Dec 2017 15:30 PHSTK v SUHC (Pool B) 2 - 1 (1 - 1) Official Court 1 Report Lineup PHSTK Lineup SUHC Statistics
14 2 Dec 2017 16:15 TEM v AHC (Pool A) 0 - 1 (0 - 1) Official Court 1 Report Lineup TEM Lineup AHC Statistics
15 2 Dec 2017 16:15 KBH v DHCI (Pool B) 10 - 1 (7 - 1) Official Court 2 Report Lineup KBH Lineup DHCI Statistics
16 2 Dec 2017 17:00 WHC v MHC (Pool A) 11 - 1 (4 - 0) Official Court 1 Report Lineup WHC Lineup MHC Statistics
17 2 Dec 2017 17:45 DHCI v HWN (Pool B, Pool D) 6 - 2 (2 - 1) Official Court 2 Report Lineup DHCI Lineup HWN Statistics
18 2 Dec 2017 18:30 AHC v CHC (Pool A) 2 - 1 (2 - 1) Official Court 2 Report Lineup AHC Lineup CHC Statistics
19 2 Dec 2017 19:15 SUHC v KBH (Pool B) 4 - 3 (1 - 2) Official Court 1 Report Lineup SUHC Lineup KBH Statistics
20 2 Dec 2017 19:15 PHSTK v HWN (Pool B) 9 - 0 (4 - 0) Official Court 2 Report Lineup PHSTK Lineup HWN Statistics
21 3 Dec 2017 08:45 MHC v SUHC (Pool D) 1 - 11 (1 - 3) Official Court 2 Report Lineup MHC Lineup SUHC Statistics
22 3 Dec 2017 09:30 CHC v HWN (Pool D) 5 - 1 (3 - 0) Official Court 2 Report Lineup CHC Lineup HWN Statistics
23 3 Dec 2017 10:15 TEM v DHCI (Pool D) 5 - 2 (1 - 1) Official Court 2 Report Lineup TEM Lineup DHCI Statistics
24 3 Dec 2017 10:15 WHC v PHSTK (Semi- Final) 2 - 3 (0 - 1) Official Court 1 Report Lineup WHC Lineup PHSTK Statistics
25 3 Dec 2017 11:00 KBH v AHC (Semi-Final) 3 - 2 (1 - 1) Official Court 2 Report Lineup KBH Lineup AHC Statistics
26 3 Dec 2017 11:45 MHC v DHCI (Pool D) 0 - 9 (0 - 3) Official Court 2 Report Lineup MHC Lineup DHCI Statistics
28 3 Dec 2017 11:45 CHC v SUHC (Pool D) 2 - 14 (1 - 5) Official Court 1 Report Lineup CHC Lineup SUHC Statistics
27 3 Dec 2017 12:30 WHC v AHC (3rd Place Play-off) 2 - 4 (1 - 1) Official Court 2 Report Lineup WHC Lineup AHC Statistics
29 3 Dec 2017 13:30 TEM v HWN (Pool D) 8 - 3 (4 - 2) Official Court 2 Report Lineup TEM Lineup HWN Statistics
30 3 Dec 2017 13:30 PHSTK v KBH (Gold Medal Match) 2 - 4 (1 - 2) Official Court 1 Report Lineup PHSTK Lineup KBH Statistics
Goal Scorers
Day 2 after 30 games played - December 3
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Player Team FG PC PS Goals
ROGALSKY Ben Southern United Hockey Club 3 12 1 16
WHITE Benjamin KBH Brumbies 13 1 0 14
MARAIS Brad Southern United Hockey Club 4 4 2 10
OKHUIZEN Pim Southern United Hockey Club 7 3 0 10
BARNETT Matthew Powerhouse / St Kilda Hockey Club 8 0 1 9
DUDLEY Kobe Toorak East Malvern Hockey Club 7 1 1 9
PRINSLOO Marnus Doncaster Hockey Club Inc 3 6 0 9
CASSIDY Patrick Toorak East Malvern Hockey Club 0 7 0 7
GILL-HANLON Mitchel KBH Brumbies 6 1 0 7
ALLEN Ben Camberwell Hockey Club 5 1 0 6
GERLING Lachlan Waverley Hockey Club 5 1 0 6
HART Alistair Southern United Hockey Club 6 0 0 6
BENNETT Luke Powerhouse / St Kilda Hockey Club 0 5 0 5
BURNS Mitchell Altona Hockey Club 2 3 0 5
CAREY Tom Camberwell Hockey Club 5 0 0 5
COOK Andrew Toorak East Malvern Hockey Club 2 3 0 5
LEE Ben Hawthorn Hockey Club 2 2 1 5
MARTINZ Calvin KBH Brumbies 5 0 0 5
NEWSTEAD Remy Toorak East Malvern Hockey Club 2 3 0 5
ROBERTS Joe Altona Hockey Club 4 1 0 5
SWEETNAM Matthew Toorak East Malvern Hockey Club 5 0 0 5
WALLACE Harrison Camberwell Hockey Club 2 3 0 5
YEATES Kieran Waverley Hockey Club 0 5 0 5
FERNANDES Bevan Doncaster Hockey Club Inc 3 1 0 4
KILROE-SMITH John Waverley Hockey Club 3 1 0 4
MCDONALD Nathan Altona Hockey Club 1 3 0 4
OBERG Thomas Doncaster Hockey Club Inc 3 1 0 4
TANSEY Caleb Waverley Hockey Club 4 0 0 4
TICKNER Samuel Powerhouse / St Kilda Hockey Club 4 0 0 4
YEATES Elliot KBH Brumbies 0 4 0 4
ARNEIL Lachlan Altona Hockey Club 2 1 0 3
BRAIDEN Mitchell KBH Brumbies 0 3 0 3
HASSALL Hugh KBH Brumbies 3 0 0 3
WESTMORE Luke Toorak East Malvern Hockey Club 2 1 0 3
ASQUITH Fraser Hawthorn Hockey Club 2 0 0 2
GONEZ Lucas Waverley Hockey Club 1 0 1 2
HARPER Charlie KBH Brumbies 2 0 0 2
HARRINGTON Kade Waverley Hockey Club 1 0 1 2
HARVEY Ted Southern United Hockey Club 1 1 0 2
MCKINNON Angus Altona Hockey Club 2 0 0 2
ROBINSON Lachlan Mentone Hockey Club 2 0 0 2
SAMPSON James Doncaster Hockey Club Inc 1 1 0 2
STARKINS Guy Waverley Hockey Club 2 0 0 2
BARNES Nicholas Toorak East Malvern Hockey Club 1 0 0 1
BRIGHTLING Thomas Toorak East Malvern Hockey Club 1 0 0 1
CURTIS James Southern United Hockey Club 1 0 0 1
DONOHUE Josh Powerhouse / St Kilda Hockey Club 1 0 0 1
FLUKES Elliot Camberwell Hockey Club 0 0 1 1
GEORGAKAS Ben Powerhouse / St Kilda Hockey Club 1 0 0 1
HALL Joshua Hawthorn Hockey Club 1 0 0 1
LOYCKE Niklas Powerhouse / St Kilda Hockey Club 0 0 1 1
MCMULLEN Oscar Powerhouse / St Kilda Hockey Club 1 0 0 1
MYYRYLAINEN Nicholas Altona Hockey Club 1 0 0 1
OTTERBACH Jarryd Altona Hockey Club 1 0 0 1
POPPENBEEK Zachary Waverley Hockey Club 1 0 0 1
PYWELL Luke Mentone Hockey Club 0 1 0 1
ROCHANAKIJ Oscar Powerhouse / St Kilda Hockey Club 1 0 0 1
TODERO Max Doncaster Hockey Club Inc 1 0 0 1
WOLTON Harry Hawthorn Hockey Club 1 0 0 1
WOODGATE Joseph Doncaster Hockey Club Inc 1 0 0 1
    149 80 10 239
Cards
Day 2 after 30 games played - December 3
Team Shirt # Player Red Yellow Green
Altona Hockey Club 8 BURNS Mitchell 0 1 2
Altona Hockey Club 24 ROBERTS Joe 0 1 0
Altona Hockey Club 27 MCDONALD Nathan 0 0 1
Altona Hockey Club 30 MCKINNON Angus 0 1 0
Camberwell Hockey Club 7 GENTIS Nathan 0 0 2
Camberwell Hockey Club 9 OLDHAM Angus 0 0 1
Doncaster Hockey Club Inc 33 WOODGATE Joseph 0 2 1
Doncaster Hockey Club Inc 43 OBERG Thomas 0 1 1
Doncaster Hockey Club Inc 49 SAMPSON James 0 1 0
Doncaster Hockey Club Inc 51 TODERO Max 0 0 1
Doncaster Hockey Club Inc 55 FERNANDES Bevan 0 0 2
Hawthorn Hockey Club 36 SHIPTON Corey 0 0 1
KBH Brumbies 6 WHITE Benjamin 0 0 1
KBH Brumbies 24 YEATES Elliot 0 0 1
KBH Brumbies 25 CAHOON Taye 0 0 1
KBH Brumbies 30 MARTINZ Calvin 0 0 1
KBH Brumbies 32 HARPER Charlie 0 1 0
KBH Brumbies 46 GILL-HANLON Mitchel 0 1 0
Mentone Hockey Club 18 KELLY Casieal 0 0 1
Mentone Hockey Club 43 ROBINSON Lachlan 0 1 1
Mentone Hockey Club 50 PYWELL Luke 0 2 2
Mentone Hockey Club 97 CANSDALE Tim 0 0 1
Powerhouse / St Kilda Hockey Club 31 MCMULLEN Oscar 0 0 1
Powerhouse / St Kilda Hockey Club 57 TICKNER Samuel 0 1 1
Southern United Hockey Club 7 HART Alistair 0 0 1
Southern United Hockey Club 14 HARVEY Felix 0 0 1
Southern United Hockey Club 18 OKHUIZEN Pim 0 0 2
Southern United Hockey Club 58 CURTIS Thomas 0 1 0
Toorak East Malvern Hockey Club 8 DUDLEY Kobe 0 0 2
Toorak East Malvern Hockey Club 18 NEWSTEAD Remy 0 0 1
Waverley Hockey Club 7 YEATES Kieran 0 0 1
Waverley Hockey Club 40 TANSEY Caleb 0 1 0
Waverley Hockey Club 63 KILROE-SMITH John 0 1 0
Waverley Hockey Club 76 GONEZ Lucas 0 1 0
Waverley Hockey Club 77 POPPENBEEK Zachary 0 0 1
      0 17 32
Pool Standings

Pool A

Day 2 after 30 games played - December 3
Points awarded for Wins: 3, Draws: 1, Losses: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Waverley Hockey Club 4 4 0 0 22 6 16 12
2 Altona Hockey Club 4 3 0 1 15 3 12 9
3 Toorak East Malvern Hockey Club 4 2 0 2 23 5 18 6
4 Camberwell Hockey Club 4 1 0 3 10 16 -6 3
5 Mentone Hockey Club 4 0 0 4 2 42 -40 0

Pool B

Day 2 after 30 games played - December 3
Points awarded for Wins: 3, Draws: 1, Losses: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 KBH Brumbies 4 3 0 1 31 9 22 9
2 Powerhouse / St Kilda Hockey Club 4 3 0 1 18 7 11 9
3 Southern United Hockey Club 4 3 0 1 20 10 10 9
4 Doncaster Hockey Club Inc 4 1 0 3 10 19 -9 3
5 Hawthorn Hockey Club 4 0 0 4 5 39 -34 0

Pool D

Day 2 after 30 games played - December 3
Points awarded for Wins: 3, Draws: 1, Losses: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Southern United Hockey Club 4 4 0 0 40 8 32 12
2 Toorak East Malvern Hockey Club 4 4 0 0 33 5 28 12
3 Doncaster Hockey Club Inc 4 2 0 2 19 11 8 6
4 Camberwell Hockey Club 4 2 0 2 14 24 -10 6
5 Hawthorn Hockey Club 4 0 0 4 9 30 -21 0
6 Mentone Hockey Club 4 0 0 4 2 39 -37 0
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Tournament Director DELANEY Lynette AUS
Assistant Tournament Director JONES Trevor AUS
Technical Officer BRIGHTLING Tony AUS
Technical Officer COOK Bruce AUS Trevor Jones
Technical Officer DELANEY Victoria AUS
Technical Officer GRAVEN Chris AUS
Technical Officer HALE Jo AUS Trevor Jones
Technical Officer KNOWLES Malina AUS Trevor Jones
Technical Officer O'REILLY Keeley AUS
Technical Officer PASCOE Robyn AUS
Technical Officer PASCOE Sharon AUS
Technical Officer STEFFENS Jenny AUS
Technical Officer STYLES Sue AUS
Technical Officer WARD Helen AUS
Umpires Manager DEEFHOLTS Damien AUS
Assistant Umpires Manager MCDONALD Steve AUS
Umpire BOUCHER Scott AUS
Umpire BROOKS Mike AUS
Umpire BUTLER Randal AUS
Umpire CALDECOTT Eliza AUS
Umpire DAYTON Tony AUS
Umpire DEEFHOLTS Damien AUS
Umpire DUNCAN Sarah AUS
Umpire GILLESPIE Andrew NZL
Umpire HALL Joshua AUS
Umpire HARRIS Jeremy AUS
Umpire KNOWLES Rachel AUS
Umpire MCDONALD Nathan AUS
Umpire ROBERTSON Neil AUS
Umpire RUTLEY Cameron AUS
Umpire SHIPTON Corey AUS
Umpire SHIPTON Mick AUS
Appointments
# Details Umpires Reserve/Video Judges Technical Officer
1 WHC v TEM (Pool A)
08:45:00
RUTLEY Cameron DELANEY Victoria
ROBERTSON Neil  
2 CHC v MHC (Pool D, Pool A)
09:30:00
RUTLEY Cameron PASCOE Robyn
DAYTON Tony  
3 AHC v WHC (Pool A)
10:15:00
GILLESPIE Andrew PASCOE Robyn
BROOKS Mike  
4 SUHC v DHCI (Pool B, Pool D)
11:00:00
GILLESPIE Andrew DELANEY Victoria
MCDONALD Nathan  
5 KBH v PHSTK (Pool B)
11:00:00
DAYTON Tony KNOWLES Malina
ROBERTSON Neil  
6 TEM v CHC (Pool D, Pool A)
11:45:00
BROOKS Mike DELANEY Victoria
HALL Joshua  
7 MHC v AHC (Pool A)
12:30:00
GILLESPIE Andrew PASCOE Sharon
SHIPTON Corey  
8 DHCI v PHSTK (Pool B)
12:30:00
BROOKS Mike BRIGHTLING Tony
RUTLEY Cameron  
9 HWN v SUHC (Pool B, Pool D)
13:15:00
GILLESPIE Andrew PASCOE Sharon
RUTLEY Cameron  
10 MHC v TEM (Pool D, Pool A)
14:00:00
HARRIS Jeremy DELANEY Victoria
GILLESPIE Andrew  
11 CHC v WHC (Pool A)
14:45:00
BROOKS Mike PASCOE Sharon
MCDONALD Nathan  
12 HWN v KBH (Pool B)
14:45:00
GILLESPIE Andrew GRAVEN Chris
CALDECOTT Eliza  
13 PHSTK v SUHC (Pool B)
15:30:00
CALDECOTT Eliza PASCOE Sharon
HALL Joshua  
14 TEM v AHC (Pool A)
16:15:00
HARRIS Jeremy HALE Jo
BROOKS Mike  
15 KBH v DHCI (Pool B)
16:15:00
SHIPTON Corey KNOWLES Malina
BUTLER Randal  
16 WHC v MHC (Pool A)
17:00:00
BROOKS Mike HALE Jo
CALDECOTT Eliza  
17 DHCI v HWN (Pool B, Pool D)
17:45:00
BOUCHER Scott KNOWLES Malina
MCDONALD Nathan  
18 AHC v CHC (Pool A)
18:30:00
HARRIS Jeremy HALE Jo
BOUCHER Scott  
19 SUHC v KBH (Pool B)
19:15:00
HARRIS Jeremy DELANEY Victoria
CALDECOTT Eliza  
20 PHSTK v HWN (Pool B)
19:15:00
BOUCHER Scott HALE Jo
MCDONALD Nathan  
Locations

Monash University

38 Exhibition Walk, Clayton VIC 3168, Australia
Appointments
  Day Matches Published
2017-12-02 20 20 / 20 / 20
2017-12-03 10 10 / 10 / 10